Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
March 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 Mendja e muzikantėve ėshtė ndryshe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Mendja e muzikantėve ėshtė ndryshe   Thu Aug 06, 2009 8:30 pm

Tek gjenitė e mėdhenj tė muzikės klasike, por jo vetėm, gjithmonė ka ekzistuar dyshimi se nė kokėn e tyrė ka dicka ndryshe, tė vecantė. Nuk tė habit fakti, qė shumė shkencėtarė i dedikojnė mė shumė kohė lidhjes sė trurit mė muzikėn, nė tenativėn pėr tė kuptuar se si ėshtė ndjenja e parė, e dyta dhe kėshtu me radhe.

Disa studiues anglezė pėrmes njė kėrkimi arritėn nė konkluzionin se mendja e muzikantėve profesionistė funksionon nė mėnyrė tė ndryshme nga ajo e personave tė tjerė.

Ajo cka doli nga kėrkimi ėshtė se, profesionistėt e notave pėrmes tė ashtuquajturės “mendim i ndryshėm”, domethėnė njė model mendimi qė tė shpie t'i konsiderosh gjėrat nė njė pikėvėshtrim jo tė njėjtė, pėrdorin tė dy emfazat e trurit mė shumė nga cfarė bėnė njė individ tjetėr jo muzikant.

“Ishim tė interesuar qė tė kuptonim se si personat krijues viheshin pėrballė problemeve qė mund tė zgjidhen mė mirė vetėm duke menduar jashtė skemave normale. Kemi studiuar muzikantėt sepse mendimi krijues ėshtė pjese e pėrditshmėrise sė tyre”, shpjegoi njė nga kėrkuesit, Bradley Folley.

Sipas shkencėtarėve, njė shpjegim i mundshėm ėshtė se, gjatė analizave mbi aktivitetin e trurit tė muzikantėve, ėshtė evidentuar njė pėrdorim i tė dy hemisferave tė materjes gri.

Shumė nga ata duhet tė pėrdorin duart nė mėnyrė tė pavarur pėr instrumentin e tyre, pa llogaritur qė nė tė njėjtėn kohė duhėt edhe tė lexojnė simbolet muzikore si dhe t'i interpretojne ato.

Tė gjitha kėto funkisone mundėsohen nga njė anė e ndryshme e trurit, aftėsia e muzikantėve ėshtė tė arrijnė tė integrojnė nė mėnyrė perfekte funksionet qė vijnė nga tė dyja anėt e hemisferes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Mendja e muzikantėve ėshtė ndryshe   Sat Aug 22, 2009 12:29 pm

ooouuuuuu dmth une qe dhe lexoj partituren dhe i bi kitares i perdorkem te dyja hemisferat?? qekem gjeni??? Laughing lol!

nfakt normalisht duhet tket dicka te vecant te kta njerez, jam dakort nuk quhen gjeni vetem per muziken e mrekullueshme qe japin se fjlala gjeni esht fjal e madhe dhe nenkupton shum gjera tjera

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendja e muzikantėve ėshtė ndryshe   Sat Aug 22, 2009 12:35 pm

ou?pse ka 2 njerez n`bot me mendje t`njejt:lol:

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Mendja e muzikantėve ėshtė ndryshe   Sat Aug 22, 2009 12:41 pm

Child In Time shkruajti:
ou?pse ka 2 njerez n`bot me mendje t`njejt:lol:

mduket se budallenjt gati njesoj e kan

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendja e muzikantėve ėshtė ndryshe   Sat Aug 22, 2009 12:43 pm

hahahahahahah hahahah jo jo se edhe budallenjt kan nag 1 gje tndryshme qe i ben secilin t`vecant Laughing

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mendja e muzikantėve ėshtė ndryshe   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mendja e muzikantėve ėshtė ndryshe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Art dhe Kuture :: Muzika-
Kėrce tek: